google518fd234d54c3ad9.html J.S. Jáne: Siroče zvano Kultura Srbije

Saturday, July 27, 2013

Siroče zvano Kultura Srbije


Toplo je bre ...ali neka! Hajmo svi u kupaće gaće i bikinije i pravac bazen. Treba akumulirati toplotu za zimu jer ako je ovakvo leto kakva li nas tek zima očekuje....ipak ne pišem vam sada zbog vrućine no što sam pre neki dan pročitao članak sa dobrom idejom UKINIMO MINISTARSTVO KULTURE!


Naime o čemu se radi, umetnici predlažu da se umesto jednog političar koji radi za sebe i svoje političke poene, a koji pritom sebe naziva MINISTROM KULTURE, oblast kulture da ljudima koji bi kulturu podigli na viši nivo i to bez fotelje. Bili bi oni zadovoljni i radom u nekom amfiteatru ili učionici, i to sve zarad boljitka. Verujem da je to svima u interesu.

Podeliću link sa vama gde možete pročitati tekst u celosti ali pre nego što pročitate taj tekst razmislite malo i postavite pitanje sebi: ŠTA NAM OSTAJE AKO SE UPROPASTI KULTURA?

Ako umre kultura jednog naroda umreće i narod. Treba vratiti narodu ono što mu pripada i verujem da će se on izboriti sa nedaćama i sprečiti nestajanje. Dajte ljudima iz kulture koji žive međ' narodom da upravljaju kulturom, neka naprave strategiju, plan za oporavak KULTURNE SRBIJE. Naravno može da se uključi i SANU (Srpska Akademija Nauka i Umetnosti) ako odluči da se probudi iz višedecenijskog sna i letargije.

Shvatate li koliko toga može Srbija da predstavi i da nauči druge, tu prvenstveno mislim na evropske zemlje. Na teritoriji Srbije zajedno žive desetine različitih nacionalnosti i isto toliko različitih kultura (srpska, mađarska, hrvatska, rusinska, slovačka, vlaška, albanska...), ako sve to uzmemo obzir Srbija može da bude kulturna prestonica Evrope. Samo ne znaju gospoda političari da to ne može samo uz pomoć štapa i kanapa a ni pomoću čarobnog štapića jer u Srbiji ne postoji Hari Poter da sve reši preko noći, u kulturu treba da se ulaže i znanje i krv i znoj i naravno novac.

Da li obeležje jednog naroda, jedne države treba da bude Fiat 500 made in serbia, jeftina radna snaga i poltroni? Želite li da Srbija bude poznata samo po lošim političarima i razgolićenim pevaljkama o kojima strane televizije snimaju dokumentace?

Da bi Srbiju predstavljala kulturna i naučna dostignuća, mladi i uspešni ljudi, u njih treba i ulagati. Za početak dok država ne odluči nešto da promeni to možemo učiniti i na sledeći način:

- kupovaćemo knjige domaćih pisaca u knjižarama – nećemo ih skidati sa interneta;
- platićemo ulaznicu za koncert, predstavu i slično – nećemo tražiti da nas stave na spisak;
- zahtevaćemo od vlasti kako lokalnih tako i od viših instanci ulaganje u kulturu – ne samo dati pare nekome nego pratiti kako se ta sredstva troše (a kako možemo mi od njih kao obični građani bilo šta da zahtevamo, moderna su vremena - internet blogovi, zvanični sajtovi vlasti, tviter i FB profili i na kraju krajeva mirni protesti u vidu performansa, predstava u centru grada, deljenjem letaka koji mogu biti i kod kuće odštampani, ne trebaju nam velika sredstva za to, i razne druge sktivnosti); itd.

Na kraju krajeva po ugledu na humanitarne akcije za pomoć unesrećenima, bolesnma i siromašnima, možemo da organizujemo akciju za pomoć siročetu po imenu Kultura Srbije, odbačenom od majke države za koju se ne može definitivno reći da li je majka ili maćeha. Nema puno razlike između gore navedenih klasičnih humanitarnih akcija i ove druge predložene, prvim aktivnostima spasavamo pojedince ili grupu pojedinaca dok sa drugom spasavamo DUH naroda Republike Srbije.

Iako u narodu ne postoji svest o značaju kulture za opstanak jednog naroda i države, trebamo pokušati jer ako mu ne pomognemo jadno siroče će umreti i političari će u stilu Pontija Pilata oprati ruke i reći "ja nisam kriv u krvi ovog pravednika; vi ćete se brinuti." a da li ćemo mi biti spremni prihvatiti odgovornost kao jevreji za Isusa i reći "krv njegova na nas i na našu decu”

Vreme je za kulturno vaskrsnuće Srbije!



Janoš Sekereš Jáne

27. jul 2013. godine




link za gore spomenuti tekst:
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/395445/Umetnici-Ukinite-Ministarstvo-kulture

No comments:

Post a Comment